Uyku Bozuklukları

Uyku Bozuklukları sorunlarına Akupunktur tedavisi ile son!

Uyku Bozuklukları Tanımı ve Semptomları

Uyku günlük yaşamın bir sure için kesintiye uğraması ya da boşa geçen zaman değildir. Zihinsel ve fiziksel sağlığımızı her gün yenilememiz için önemli olan ve yaşamımızın üçte birini kapsayan aktif bir dönemdir.
Uyku bozuklukları trafik ve mesleki kazalara neden olabilmesi nedeniyle bir halk sağlığı sorunudur. Bazı uyku bozuklukları uykuya dalma veya sürdürme güçlüğüne yol açar. Diğer uyku bozuklukları gündüz aşırı uykululuğa neden olur. Vücudun biyolojik saati ile ilgili sorunlar kişilerin günün yanlış zamanında uykulu olmasına neden olur. Uykuda yürüme, altını ıslatma, kabuslar ve diğer sorunlar da uykuyu kesintiye uğratabilir. Bazı uyku hastalıkları ise yaşamı tehdit edici boyuttadır.

Ne Sebeple Olur ve Tedaviye İlişkin Neler Yapılabilir?

Geleneksel Çin tıbbına göre uykusuzluğun birden fazla sebebi vardır.  En yaygın dengesizlik, iyi uykudan sorumlu olan kalptir. Çünkü kalp düşünceyi ve aklı kontrol eder. Bu nedenle uykusuzluk çeken hastalar genellikle çarpıntıdan yakınır. Bu da hastaların ya uykuya kolay dalmasını engeller veya uyurken çabuk uyanmasına neden olur.

Uykusuzluğun diğer bir sebebi de, stres ve karaciğer fonksiyonlarındaki zayıflıktır. Üstelikte vücuttaki sinir sisteminin sağlıklı çalışmasını etkiler. Beş element teorisine göre, karaciğer ile sinirler arasındaki ilişki iki yolla olur. Stresle ilgili uykusuzluğa, sıklıkla diğer sinirle ilgili problemler eşlik eder (huzursuz bacak sendromu).

​Uzun süre uykusuzluk çeken hastaların gün içinde, fiziksel yorgunluk, uyuşukluk, konsantrasyon güçlüğü, huzursuzluk ve depresif hissetme gibi problemleri olur.   

Akupunkturun insanı sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi, beyinden salgılattığı serotonin ve endorfin maddelerine bağlıdır. Bu maddelerin salgılanması ile kişi üzerinde oluşan stres ortadan kalkar, uyku düzeni sağlanır. Kişi düzenli uyku sayesinde halsizlik ve yorgunluk semptomlarından kurtularak kendini daha iyi hisseder.   Uykusuzluk için bunların hepsi mükemmel bir tedavidir.


Uyku bozuklukları sorunu yaşıyorsanız akupunktur merkezimize ulaşabilir ve hemen detaylı bilgi alabilirsiniz.
0212 560 10 60