Kısırlık

Kısırlık sorunlarına Akupunktur tedavisi ile çözüm!

Kısırlık Tanımı 

Çiftlerin doğal yolla bebek sahibi olamamaları durumu kısırlık (infertilite) olarak adlandırılmaktadır. Genellikle, doğum kontrolü olmadan 12 aylık düzenli cinsel ilişkiden sonra hamile kalmama olarak tanımlanır. Tıbbi anlamda bir çiftte kısırlık sorunu olduğunun söylenebilmesi ya da kısırlıktan şüphelenilmesi için 35 yaşın altındaki çiftlerin en az bir yıl, 35 yaşın üzerindekilerin de yaklaşık 6 ay korumasız düzenli cinsel ilişkide bulunmuş olmaları gerekmektedir.

Ne Sebeple Olur ve Tedaviye İlişkin Neler Yapılabilir?

umurtlama ve döllenme sırasında tüm basamakların hamile kalmak için doğru bir şekilde gerçekleşmesi gerekir. Bazen çiftlerde kısırlığa neden olan sorunlar doğuştan kaynaklanabilir ya da hayatının herhangi bir döneminde gelişir.

Kısırlığın nedenleri kadın ve erkeği etkileyebilir. Genel olarak:


– Vakaların yaklaşık üçte birinde erkekle ilgili bir sorun vardır.

– Vakaların yaklaşık üçte birinde kadın ile ilgili bir sorun vardır.

– Geri kalan durumlarda, hem erkek hem de kadın ile ilgili sorunlar vardır ya da hiçbir neden tespit edilemez.

Akupunktur, limbik sistemi düzenleyici etkisi ile anne adayının stresle başa çıkmasına- zihinsel ve bedensel olarak dengesini sağlamasına -destek olmakta; ve antidepresan etki göstermektedir. Bu süreçte aslında çiftler birlikte tedaviye alınmalıdır. Çünkü sadece stresin bile sperm kalitesi ve hareketliliğini ne kadar olumsuz etkilediğini biliyoruz. Ayrıca akupunktur, rahme giden kan akımını artırarak rahim kasılmalarını azaltmakta ve embriyonun rahme tutunması için uygun ortam oluşturmaktadır. 

Bununla beraber kadının sadece kaygıları, korkuları değil hormonal dengesizlikleri (kistik gelişimler, cerrahi müdahelelerin yan etkileri, enfeksiyonlar vb.) tamamen düzeltilmeden iyileştirme mümkün olmamaktadır. Yani aslında, tüp bebek protokolleri öncesinde,  “mental-psikolojik-fiziksel” bozucu alanlarının tedavisi, asli görevimiz olan “iyileştime” yi mümkün kılmakta ve akupunktur, “başarıyı artırmaktadır”.

Akupunktur tedavisi sonunda düzenli adet gören bir kadında, her ay, yumurtalıklarda, follikül adı verilen kese içerisinde bir yumurta gelişir.

Yaklaşık 18-20 cm. çapına geldiğinde bu kese, iki adet dönemi arasında ikinci haftasında çatlar ve sahip olduğu yumurta, yumurtalık kanalı tarafından yakalanır. 

Bu zaman rastlayan sürede meydana gelen cinsel ilişki sonrası, hazneye boşalan meninin içindeki spermlerden, rahim içinden yumurta kanalına ulaşmayı başaranlardan bir tanesi bu yumurtanın zarını deler ve yumurtayı döller.

Döllenmiş yumurta, kanal içinde seyrine devam ederken bir taraftan da bölünerek cenin oluşmaya başlar.

En geç bir hafta içersinde cenin taslağı, rahme ulaşır. Burada yuvalanma gerçekleştiğinde de hamilelik başlamış olur.

Akupunktur tedavisiyle tüm bu olayların gelişimi öncesi ve sonrasında, beyin üst merkezlerinden, yumurtalıklardan ve rahim iç tabakasından bazı hormonlar salgılanarak olayın kimyasal yönü sürekli otomatikman vücut tarafından kontrol altında tutulur.

Bu hormonların salgılanması, adetin farklı günlerindeki yumurtalık faaliyetlerine, rahim iç tabakasının kalınlaşmasına göre dengeli bir seyir gösterir.

Kısırlık sorunu yaşıyorsanız akupunktur merkezimize ulaşabilir ve hemen detaylı bilgi alabilirsiniz.
0212 560 10 60