Gastrit - Reflü Özofajit

Gastrit-Reflü Özofajit sorunlarına Akupunktur tedavisi ile son!

Reflü Özofajit Tanımı ve Semptomları

Mide içeriğinin (mide suyu, gıdalar, bazen safra) yemek borusuna geri kaçmasıyla oluşan özofagus (yemek borusu) iltihabıdır. 

Reflü özofajitin toplumda görülme sıklığı %15 civarındadır. Hastalarda, midenin üst bölümü ve göğüs kemiğinin arkasında olan ve yukarı doğru yayılan yanma hissi vardır.  Acı ekşi yakıcı bir su  ağza gelebilir hatta bazen soluk borusuna bile kaçarak öksürük ve boğulma hissiyle hastayı uykusundan uyandırabilir. 

Ne Sebeple Olur ve Tedaviye İlişkin Neler Yapılabilir?

Mide suyunda, mide asidi ve proteinleri sindiren enzim olan pepsin bulunur. Mide asidi ve pepsinin ön maddesi olan pepsinojen, mide mukozasının hücreleri tarafından salgılanır. Mide asidi (Hcl), pepsinojenin aktif pepsin haline gelmesini sağlar. Bu maddeler dokular üzerine zararlıdır ama mide mukozası onların zararlı etkilerinden  çeşitli mekanizmalarla korunmuştur. Oysa yemek borusunda koruyucu mekanizmalar fazla değildir ve mide içeriği yukarı taştığında orada zararlı etki gösterir. Aslında geri kaçmayı önlemek amacıyla yemek borusunun altındaki  kaslar devamlı kasılı durarak ve ancak yutulan yemeğin, tükürüğün geçmesi sırasında gevşeyerek  neredeyse kapak görevi yapar ve bu kaslara alt öfagus sfinkteri denir.

Günümüzde mide asidinin salgılanmasını çok başarılı bir şekilde azaltan ilaçlar olmasına karşın reflülü hastaların bir bölümü tam olarak rahatlayamaz. Bir bölümü de bu ilaçları sürekli kullanmak zorunda kalır, ara veremez. Aslında reflü tedavisinde  ilk uygulama yaşam şeklini değiştirmektir. Akupunktur Gastrit ve Reflü Özofajit tedavisinde sizi hem rahatlatır hemde sağlığınıza kavuşmanıza yardımcı olur.

Gastrit-Reflü Özofajit sorunu yaşıyorsanız akupunktur merkezimize ulaşabilir ve hemen detaylı bilgi alabilirsiniz.
0212 560 10 60