Bel Boyun Fıtıkları

Bel-Boyun Fıtıklarından Akupunktur tedavisi ile kurtulun!

Bel-Boyun Fıtıkları Tanımı ve Semptomları

Bel ve boyun bölgemizdeki omurlarımızın arasında disk adı verilen ince, jölemsi yapıda maddeler vardır. Bunlar amortisör görevi görerek iki omurun birbiri üzerinde rahatça hareket etmesini, diskin içerisindeki içerikle omurların beslenmesini sağlar.

Akupunktur Bel-Boyun Fıtıklarında en önemli tedavi çeşitlerindendir.

Bel ve boyun fıtığının belirtileri bu diskin bası yapıp taştığı yere göre değişir. Eğer boyun bölgesinde bir taşma varsa sağ taraftaki kolumuza giden sinirlere baskı yapıyorsa sağ kolunuzda uyuşukluk, karıncalanma, güçsüzlük ve ağrı şikayeti oluşur. Yine boynun sağ bölgesinde ağrı ve kas spazmına bağlı şiddetli yanıcı, batıcı, delici tarzda ağrılar karşımıza çıkabilir. 

Bel fıtıklarında ise belde ağrı, bacaklara yayılan ağrı, bacaklarda uyuşma, karıncalanma, kuvvet kaybı gibi belirtiler olabilir. 

Ne Sebeple Olur ve Tedaviye İlişkin Neler Yapılabilir?

Bel ve boyun fıtığı nedenleri;

  • - 18-20 yaşa kadar oluşan kas-iskelet yapısının sağlıklı olmaması
  • - Uzun süreli oturarak çalışma (bilgisayar başında oturma, uzun süre boyunca araba kullanma)
  • - Uzun süreli ayakta durma
  • - Omurgaya aşırı yük bindirici faaliyetler, ters hareketler (Ağır eşya taşıma, ağır sporlar yapma, ağırlık kaldırma)

Bel ve boyun fıtıklarının kesin teşhisi için öncelikle iyi bir muayene gerekir. Klinik muayene ile kişinin boyun ve bel bölgesi, yine kişinin vücudunda kol ve bacaklarındaki kaslar, baş bölgesindeki kas ve damar dolaşımının değerlendirilmesi; sonrasında gereken MR, tomografi, sintigrafi, röntgen gibi tetkiklerin istenmesi ile bunların değerlendirilmesi gerekir.  Yine bazı durumlarda bel ve boyun ağrılarında laboratuvar tetkikleri de gerekebilir. Özellikle beraberinde bir romatizmal hastalık, kireçlenme varsa, burada kandaki bazı maddelerin düzeyleri önemlidir. 

Bel-Boyun Fıtıkları sorunu yaşıyorsanız akupunktur merkezimize ulaşabilir ve hemen detaylı bilgi alabilirsiniz.
0212 560 10 60