Migren ve Diğer Baş Ağrıları

Migrenin akupunkturla yok oluşu! 


Migren ve Diğer Baş Ağrılarının Tanımı ve Semptomları


Sıradan bir baş ağrısı olmayıp tedavisi mümkün nörolojik bir hastalık olan migren, doktora en fazla başvurulan rahatsızlıklardan biridir. Migren hormonlarının aktif olduğu genç yaşlardaki kadınlarda görülme sıklığı erkeklerin üç katına ulaşmaktadır. Kadınların yaklaşık % 20'sinin, erkeklerin ise % 8'inin migrenli olduğu bilinmektedir. Migren baş ağrısı, zonklayıcı ya da keskin olarak özellikle şakak bölgesinde sabit olur. 


Ne Sebeple Olur ve Tedaviye İlişkin Neler Yapılabilir?


Migrenin nedenlerinin en başında genetik faktörler gelir. Ailenizden birinde migren varsa migren hastası olma olasılığınız % 40’tır. Hem annesi hem babası migren hastası olan bir kişi ise %75 oranında migren şikâyetleri yaşayabilmektedir. Migren ağrısının nedenlerinden biri de de hormonal değişimlerdir. Bu nedenle migren, en sık kadınlarda görülür. Kadınlarda görülme sıklığı erkeklere göre 3 kat fazla olan migren atakları özellikle adet dönemlerinde hormonal değişimden dolayı şiddetini artırabilir. Adet döneminde şiddetli baş ağrısının çoğalmasını da migrene bağlayabiliriz. Bulantı kusma, ışığa ve sese hassasiyet olabilir. Genellikle tek taraflı, yoğun ve zonklayıcı tarzdadır


Akupunktur hangi tür baş ağrılarında uygulanmalıdır? Bunlar başlıca:


1- Her tür migren ve diğer damarsal baş ağrılarında, 

2- Gerilim ( kas kasıntısı ) baş ağrılarında, 

3- Sinüzit ( akut veya kronik ) baş ağrılarında, 

4- Boyun kireçlenmelerine bağlı baş ağrılarında.


Akupunktur ile migren hastalığını çok yüksek oranda tedavi etmek mümkün olmaktadır. Akupunktur ile tedavinin en iyi yönü, migren hastalığının kalıcı olarak iyileşebilmesidir, zira migren ağrı kesici ilaçlarla geçici sürelerle geçip veya hafiflese bile tekrarlamaktadır.Akupunktur migren baş ağrılarında geçici değil kalıcı iyileşme sağlayabilmektedir.Burada dikkat edilmesi gereken bu tedavinin eğitimli ve yetkili akupunkturistler tarafından yapılmasıdır.


Ağrı kesici ilaçların yan etkileri akupunktur tedavisine yönelmek için tek başına dahi bir sebep olabilir.örneğin gastrit veya ülseri olan bir insan nasıl ağrı kesici ilaç kullanabilir böyle bir durumda mide veya oniki parmak barsağında kanamalar oluşabilir.


Akupunktur tedavisinde ise böyle yan etkiler olmadığı gibi aynı tedavi seanslarında ülser veya gastrit hastalıklarını da tedavi etmek mümkündür. Akupunktur ile migren hastalığı tedavisinde iyileştiriciliği özetlemek gerekirse;


1- Akupunktur ile homeostazisin yani otonom dengenin sağlanması 

2- Vücudun kendi ürettiği ağrı kesicileri olan, Endorfin hormonlarının Akupunktur ile arttırılması 

3- Migren krizleri sırasında düşen Serotonin maddesi , kafa derisi arterlerinde genişlemeye yol açar. Bu maddeler Akupunktur ile arttırılır ve böylece ağrının ortadan kaldırılması amaçlanır. 

4- Ağrıya yol açan ve vücutta sentezlenen bazı ağrı yapıcı maddelerin Akupunktur ile azaltılması


Migren ve Diğer Baş Ağrıları sorunu yaşıyorsanız akupunktur merkezimize ulaşabilir ve hemen detaylı bilgi alabilirsiniz.
0212 560 10 60