Kilo Vermede Akupunktur Konforu

Neden kilo alıyorsunuz sorusunun aslında 8 farklı nedeni olabilir:

 • Fazla yemek yeme ve yanlış yiyecekleri yeme (Porsiyon kavramının olmaması, fastfood tüketimi).
 • Zamansız yemek yeme alışkanlığı,
 • Fiziksel aktivitenin azlığı (Her yere araba ile ulaşım),
 • Psikolojik bozukluklar (Depresyon ve anti-depresan kullanımı),
 • Metabolik ve hormonal bozukluklar (Tiroid bezinin az  çalışması, Polikistik over hastalığı, cushing sendromu, tip 2 diabet,hamilelik ve küretaj olma),
 • İlaç kullanımı (Kortizon kullanımı, narkoz alınması, Allerji ilaçları),
 • Genetik nedenler,
 • Sigara bırakma sonrası.


Kilo aldığınızda karşılaşacağınız sorunlar, hiç de azımsanmayacak  ciddiyete sahiptir. Bunlar: 

 • Hipertansiyon,
 • Solunum problemleri,
 • Hareket Kısıtlılığı (Eklemlerde Kireçlenme),
 • Tip 2 Diyabet,
 • Karaciğer yağlanması,
 • Kalp-damar hastalıkları,
 • Uyku problemleri,
 • Safra taşı oluşumudur.

Bir çok hastam,  farklı diyetler uygulamış, çeşitli sporlar denemiş ve zayıflamak adına sağlıksız haplar kullanmış olarak bana başvuruyor. Bir bölümü hızlı ve fazla kilo vermiş, sonunda aynı hızla verdiği kiloları almış bir bölümü de ne yaparsa yapsın hiç kilo verememiş kişilerden oluşuyor.


İki farklı guruba da problem neydi sizce diye sorduğumda genelde cümle şöyle geliyor “Hep aç, yorgun ve mutsuz hissetmekten bir süre sonra bıkıyorum!”. Kilo vermede kritik nokta tam da hastaların tarif ettiği bu problemlerde gizlidir.

Klasik diyet ve spor programları vücudun gereksinimlerini karşılayamıyor ve zayıflama adına bir süre sonra kişiler kendilerini sağlıksız ve ağır programların içinde buluyor.

Akupunktur tedavisi bu anlamda kilo verirken hastalara çok ciddi bir konfor sağlıyor. Çünkü aynı anda birçok mekanizmayı harekete geçiriyor.


Gelin şimdi bunları kısaca size özetleyeyim :

 • Metabolizmayı hızlandırır ve yağların hızlı yakılmasını sağlar,
 • Beyindeki açlık duygusunu oluşturan bölgeyi baskılar (Hipotalamus) ve çok yeme ihtiyacı duyulmaz,
 • Mide asit artışını engeller ve mide kazıntısı hissini ortadan kaldırır,
 • Dolaşımı hızlandırır ve ödem olan bölgelerdeki gereksiz sıvı birikimleri atılır.
 • Noradrenalin, serotonin gibi hormonların salınımı sayesinde yorgunluk hissi ve sinirlilik olmaz.
 • Barsak peristaltizmini (hareketlerini) düzenler ve kabızlığı engeller.

Akupunktur kilo verme anlamında yukarıda saydığım tüm bu etkileri  yaparken kişi de eş zamanlı olarak  sağlıklı bir beslenme stilinin ne olduğunu öğrenmeli ve pratik günlük sporları da hayatına katmalıdır.


Yeme alışkanlıkları aslında bağımlılık kategorisi altında sınıflandırılabilir, tıpkı sigara ve alkol gibi. İstediğiniz kadar iştahınız olmasın, bilinçsiz bir kişi ne yemeye alışmışsa gene aynı yiyeceklere eli gidecek ve aynı kalorileri almaya devam edecektir. Akupunktur tedavisi  alırken amaç: katı olmayan sağlıklı bir beslenme programı ile sağlıklı ve yeterli bir beslenme düzeni içerisinde istenilen forma kavuşmaktır.


Sporun amacı ise metabolizma zaten hızlanmışken, üzerine az bir efor ile fazla yağları yakmanın çok  daha kolay olması avantajını kullanmaktır. Ayrıca yağ kaybından sonra olası sarkmaları da önlemektir.


Kimyasal reaksiyon anlamında , su molekülü iki yağ molekülünün arasına girmeden yağlar yıkılamaz bu sebepten de hastalarıma günde 1,5-2 lt su içmelerini ve az tuz tüketmelerini tavsiye ediyorum.


Bireyler, görsel zevkleri ve hayatlarını zorlaştıran faktörler sebebi ile  hekimlere zayıflama talebi ile başvururlar. Hekimler ise kilo vermenin gerekli olup olmadığını BKI dediğimiz kilonun boya oranlandığında çıkan sonuç doğrultusunda karar verirler. Siz de rahatlıkla bu değeri aşağıda vereceğim formül ile hesaplayıp kilo verme gerekliliğiniz olup olmadığını görebilirsiniz.


BKİ (Beden Kitle İndeksi) = Vücut ağırlığı (kg) / Boy (m2) un karesi.


BKİ 19 ALTI ZAYIF

  19-24 ARASI NORMAL

  25-29 ARASI FAZLA KİLOLU

  30-34 ARASI ŞİŞMAN

  35-39 ARASI OBEZ

  40 ÜZERİ MORBİD OBEZ

 


Kliniğimde zayıflama tedavilerini haftada 1 kez uygulamaktayım. Haftalık kilo kayıpları, kişinin totalde kaç kg fazlalığının olduğuyla doğrudan ilişkili olup ortalama bir aralık söylemek gerekirse haftada 800-1000 gr  arasında vermek ideal olandır. Bu rakam morbid obez bireylerde haftada 3-4 kg kadar çıkabileceği gibi, normal kilolu olup zayıf kategorisine geçmek isteyen bireylerde 500 gr a kadar düşebilmektedir.Akupunktur, basit şeker  dediğimiz kolay depolanan zor harcanan kalitesiz karbonhidrat alımına olan ihtiyacı azaltarak + damar dışında bulunmaması gerek sıvıyı damara sokarak (ödemi azaltarak) + metabolizma hızlanması ile yağların yakılımını artırarak kilo verdirir. Kaslara herhangi bir etkisi yoktur. Kas yıkımı belli olaylarda gerçekleşir: Ketojenik (çok az kalorili) diyetler uygulanırsa (Ör:500 Kal) yada hiç hareketsiz kalan kas dokusunda (ör. Felçli hastaların felçli uzuvları=atrofi gelişimi).

Bunu kanıtlamak ise oldukça kolaydır, seans öncesinde yağ, su ve kas ölçümü yapılır bir de sonrasında ve kaslardan kaybedilmediği rahatlıkla görülür.


Akupunktur sizin sağlıklı beslenmeyi hayat tarzı haline dönüştürmenizi  sağlar. Tedavi  QQsüresince hem beyniniz hem mideniz gereğinden fazla kalori almamaya ve sağlıklı beslenmeye alışır. Bu aşamadan sonra kilo almamak aslında daha kolay olur.

Genelde yapılan hata şu oluyor, kişi ideal kilosuna ulaştıktan sonra sağlıklı beslenme düzenini  terk edip eski  fast food  alışkanlıklarına yani  bol  ekmekli, bol yağlı, bol şekerli hayatına geri dönüyor + yürüyüşleri bırakıp her yere arabayla gitmeye başlıyor. Alınan kalori artarken aynı anda harcama da azalıyor.


Doğal olarak kişi kilo almaya başlıyor. Burada önemli nokta: kötü beslenme düzenine dönmemek  ve koruma programı dediğimiz  3 ay boyunca ayda 1 kez  yapılması gereken seanslara devam etmektir. Böylece akupunktur sonlandığında kilo alımı söz konusu olmaz hatta korumak daha da kolay bir hal alır.


 

KİLO VERMEYE GİDEN YOL  KARARLI  OLMAKTAN GEÇER !